Chcete vědět, jak úspěšně vtahovat veřejnost do témat knihovny? Pracujete s médii a chcete, aby se o vaši knihovně vědělo? Řešíte otázky jako „Rád bych zavedl novou službu, ale to vyžaduje značné finanční prostředky, které mi zřizovatel nechce schválit“?
Pak je workshop určen právě Vám!
Sdružení knihoven společně s Advokačním fórem Nadace OSF pro vás připravili praktický workshop Jak vytvořit a realizovat advokační strategii.
lektorský tým: Radka Krylová a Milan Štefanec
6. - 7. března 2025
Knihovna města Olomouce
nám. Republiky 856/1, 779 00 Olomouc 9 mapy.cz/s/cucokefoju
Pro koho?
Workshop je určen manažerům a vedoucím pracovníkům knihoven. Maximální počet účastníků je 15.
Cena
Účastnický poplatek 1 800 Kč.
Přihláška
Přihlaste se přes formulář: přihlášení na workshop nejpozději do 15. 2. 2025
Co se dozvíte a naučíte?
- jak dobře vybrat a analyzovat téma, kterému se věnujete
- jak definovat hlavní problém a jeho příčiny
- jak si správně stanovit řešení, cíle a strategii pro jejich dosažení
- jak identifikovat klíčové hráče, kteří jsou nezbytní pro vaše řešení
- připravíte/budete se podílet na přípravě konkrétních modelových advokačních strategií
- jak do vašich témat vtáhnout média a veřejnost jak pro vaše řešení získat politiky a političky
- získáte zpětnou vazbu na vaši práci od lektorů a hostů
Jak bude workshop vypadat?
Pod vedením lektorky a lektora z Advokačního fóra Nadace OSF si budete moci naplánovat modelovou advokační strategii a plán práce pro vybraná tři až čtyři témata, která přinesete vy sami (kdo z jakéhokoliv důvodu nebude chtít pracovat na “svém” tématu, přidá se k někomu jinému). Kromě teoretického výkladu bude stěžejní součástí workshopu praktický nácvik. Na konci workshopu ponecháme dostatek prostoru pro výměnu zkušeností dobré (ale i špatné) praxe a tipů jednotlivých účastníků a účastnic. Dále se účastnice a účastníci workshopu seznámí s případovými studiemi / příklady dobré praxe.
Co si z workshopu odnesete?
Zlepšíte se ve strategickém plánování vaší práce a pochopíte, jak k vašemu tématu přitáhnout veřejnost a oslovit média. Budete více rozumět tomu, jak pracují politici a političky a tomu, jak je získat pro vaše řešení. Současně si někteří z vás odnesou i základní plán práce pro vybraná témata.
V případě otázek pište na martina.wolna@gmail.com.
Lektorský tým
Milan Štefanec se od roku 1989 podílí na činnosti občanských iniciativ, ekologických, lidskoprávních a antifašistických hnutí a iniciativ. Na začátku devadesátých let byl členem hnutí Levá alternativa, později koordinátorem regionálních projektů Hnutí DUHA. Pracoval také jako strojník čističky odpadních vod v továrně Zetor, sazeč učebnic nakladatelství Nová škola či jako poštovní doručovatel telegramů. V roce 1997 spoluzakládal Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ. Je členem Amnesty International. Dlouhodobě se zabývá problematikou obchodu se zbraněmi a jeho vlivu na porušování lidských práv. Zaměřuje se také na podporu participace veřejnosti na rozhodovacích procesech. Ve své činnosti v NESEHNUTÍ se věnuje projektům prosazujícím systémové změny chránící a posilující práva občanů a aktivitám na podporu občanských a grassroots iniciativ v ČR i v zahraničí. Spolupracuje s Nadací Via jako konzultant pro místní občanské iniciativy, s Advokačním fórem Nadace OSF jako konzultant pro advokační kampaně podporovaných nevládních organizací v ČR a externě přednáší na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně o advokační práci.
Radoslava Krylová
Radka je konzultantkou Advokačního fóra Nadace OSF. Působí také v brněnské organizaci NaZemi, kde je členkou facilitátorské skupiny, která provází skupinovými procesy a tím podporuje spolupráci, fungování, komunikaci, smysluplnou participaci lidí a akceschopnost skupin. V minulosti získala zkušenosti s advokační prací v neziskové organizaci Nesehnutí. Vystudovala a působí jako externí lektorka na Fakultě sociálních studií v Brně, kde učí předměty věnované participaci veřejnosti v udržitelném plánování města.
Partneři
Akce se koná díky finanční i nadstandardní osobní podpoře Nadace OSF a je podpořená dotací Ministerstva kultury ČR.
Prostor a zázemí poskytuje Knihovna města Olomouce.