PR Akademie

2022

NAUČTE SE VYPRAVOVAT

Příběh pomáhá lidem, aby si porozuměli. Umožňuje nám sdílet věci, které mají velký význam, ale špatně se o nich mluví napřímo. Třeba láska, vina, odpuštění, férovost, vztahy. To jsou věci, o které jde v příbězích často. Vysvětlování a definice takových věcí jsou nesnadné.


Ale když nám je zprostředkuje příběh, najednou chápeme. Podobně to může fungovat, když potřebujete vysvětlit význam a podstatu svojí práce, historické souvislosti nebo výzkumný záměr.


Vypravěčství je řemeslo. Starodávné a užitečné. Umožňuje nám vzít ostatní do světa, ve kterém ještě nebyli. Zatáhneme je tam, kde sami přebýváme a kde to známe. A ukážeme jim, co tam máme krásného, užitečného a důležitého.
Vypravěčství začíná u slov a vět. Slova malují v hlavách posluchačů nové světy. Čím konkrétnější slova, tím jasnější obrazy. Zapojíte-li tělo, vtáhnete posluchače ještě víc. Pohyby rukou, postoj, hlas, to všechno dodává příběhu barevnost. Posluchači zapomínají na to, co je kolem nich. Putují díky své představivosti světem, který jim v tu chvíli malujete.

Celodenní dílna vypravěčství s Martinem Hakem.

  • Živý člověk s živými lidmi v jeden čas a na jednom místě
  • Jak zprostředkovat svou zkušenost, smysl své práce a způsob, jakým pracuji prostřednictvím příběhu druhým
  • Volba slov, věty, stavba příběhu. Expresivnost, gesta, mimika
  • Možnost zapojení zvuků, hudby, tance. Kontakt s diváky

TERMÍN: 17. května 2022, 9:00 – 17:00 (Ústřední knihovna Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 98/1, Praha 1)

CENA: 2 000 Kč pro členy SDRUK, 2 700 pro nečleny.

Lektor: Martin Hak
Martin Hak je vypravěčem příběhů a učitelem vyprávění. Před více než 20 lety začal objevovat, že živé vyprávění příběhů (také Storytelling) je silný a krásný způsob setkání lidí s příběhem a že má kořeny tak dávné a společné všem kulturám světa, až se točí hlava. V současnosti Martin vypráví příběhy na oficiálních i kuriózních jevištích dospělým i dětem, manažerům, šéfům šéfů, farářům, učitelům, vědcům, žákům, studentům.