Long story short: Odvaha bránit demokracii

Jak dovedou kulturní organizace reagovat na aktuální společenská témata? Jak prostřednictvím umění a kreativního učení podporují demokracii a její klíčové hodnoty?

Přinášíme inspirativní příběhy lídrů, kteří ctí hrdost na život ve svobodě. Uvidíte, jak prakticky kultivovat hodnoty a posilovat vlastní odolnost. Získáte povzbuzení pro vlastní práci. Odnesete si zážitek, jak vypadá dovednost zacházet s mocí.

Jednodenní konferenční nášup plný inspirativních příběhů lídrů z kultury. Prezentace ve stylu TEDexu. Tato forma je inspirací pro všechny, kteří se snaží stále hledat nové cesty a postupy. Jejich obsah je konfrontací, v pozitivním slova smyslu, s vlastním příběhem každého účastníka. Podněcuje a ukazuje, jak se nechat inspirovat tím, co již jiní umí.

Čeká nás 12 přednášek ve stylu „TED talks“ ale čas bude i pro networking. Ve čtvrtek si můžete užít doprovodný program: prohlídky, vycházku nebo únikovku.

21. května 2025

středa

12:00 – 20:00

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Hradecká 1250/2
Hradec Králové
mapy.cz/s/jesafamase

Cena

Účastnický poplatek 750 Kč.

Cena zahrnuje vstup na akci a občerstvení na místě. V přihlášce můžete zvolit i doprovodný program pro následující den.

Faktury budou zasílány po akci, storno registrace je do 16. května 2025 (bez poplatku), poté již vám bude registrační poplatek účtován, i když se akce nezúčastníte. Svou účast můžete zrušit na e-mailu sdruk@sdruk.cz.

Long Story Short pozvánka

Program

12.00 – prezence, káva, drink, neformální setkávání „před“

13.00 – zahájení konference, moderují Irena Šťastná a Jan Červinka

blok 1

13.20 – Kateřina Churtajeva / Královéhradecký kraj

13.40 – Carolina Sidon / Město přátelské k dětem

14.00 – Olga Cieslarová / Sametové posvícení

14.20 – Lenka Opočenská / Město Jablonec nad Nisou

14.40 – káva, něco na zub a small talks

blok 2

15.10 – Joachim Dvořák / Labyrint nakladatelství

15.30 – Martina Erbsová / Centrum uměleckých aktivit

15.50 – Tim Postovit / básník, slamer, performer

16.10 – SLOVENSKÝ HOST / Otvorená kultura

16.30 – Zuzana Brychtová Horecká / Barbora Černohorská / Knihovna J. M. Hovorky Statenice

16:50 – káva, drink a small talks

blok 3

17.20 – Jan Gregar/ Nerudný fest

17.40 – Tomáš Jarkovský / Divadlo DRAK

18.00 – Miloš Říha / Skaut

18.20 – Závěr, diskuze

do 20.00 společný večer u drinku, možnost debat se řečníky, přesun do restaurace

Kateřina Churtajeva

Co zmůže kultura?

Má kultura šanci na to, aby ovlivnila, jak se nám žije? Má reálnou sílu přispět k posílení demokracie? Anebo je to opravdu tak, že potřebujeme hlavně silnice a kanalizace, abychom žili dobře? My, kdo se kulturou zabýváme profesně, na tyto otázky hledáme odpovědi často. A já vám prozradím ty své, které se rýsují nad kulturní mapou Královéhradeckého kraje.

Adventure Playground – prostor pro hru

Autorka ve svém příspěvku představí dobrodružná hřiště Na Kocínce a Jeseniova, které se staly prvními českými realizacemi mezinárodně uznávaného konceptu Adventure Playground. Tyto projekty přinesly skvělou zprávu – že i v našem prostředí je možná svobodná, neřízená a pro mnohé i trochu nespoutaná hra.

Na rozdíl od tradičních hřišť s certifikovanými herními prvky nabízí Adventure Playground vymezený, ale velmi variabilní prostor, kde si děti mohou hrát svobodně podle vlastní fantazie. Mohou zde tvořit, experimentovat, rozvíjet kreativitu, překonávat výzvy, učit se spolupráci a navazovat nová přátelství.

Děti mají možnost stavět bunkry a nejrůznější konstrukce, pracovat s nástroji a pohybovat se přirozeně v prostředí, které se proměňuje podle jejich nápadů. Inspirací byly dlouhodobě fungující zahraniční projekty například z Berlína, Vídně nebo Kodaně, kde má tento typ hřišť tradici sahající až do 40. let 20. století.

Dobrodružná hřiště Na Kocínce a Jeseniova představilo inovativní přístup k dětské hře a zároveň demonstrovalo možnosti využití opomíjených městských ploch. Projekty byly zároveň příkladem taktického urbanismu, který ukazuje, že i dočasné zásahy mohou mít dlouhodobý dopad. Hřiště se stala inspirací pro další města a městské části, jak přistupovat k veřejnému prostoru – hravě, smysluplně a s důrazem na potřeby dětí.

Carolina Sidon je metodička a lektorka Muzea Říčany, spoluautorkou nové metody Tvořivé hry pro předškolní vzdělávání.

Dlouhodobě se věnuje popularizaci konceptu Adventure Playground a společně se spolkem Město přátelské k dětem založila v roce 2024 první dobrodružné hřiště v České republice.
Je koordinátorkou platforem adventureplayground.cz a playeast.eu, které síťují a sdružují aktéry volné a dobrodružné hry.

Carolina je také umělkyní a fotografkou, která se věnuje sítotisku se zájmem o focení opuštěných míst a městské divočiny.

Od tahání prodlužovaček ke kreativitě / Jak souvisí prodlužovačky a kreativita

Jak se dostat od recitování dada básní, tahání prodlužovaček a lepicích pásek, přes organizování festivalu, k vedení příspěvkové organizace a po 20 letech v kultuře si uvědomit, jak je důležité pomáhat otevírat kreativní myšlení nejen u mladé generace. A taky možná něco o práci s náhodami, vlastní intuicí a vnitřním kompasem.

 

Martina Erbsová

Jsem kulturní manažerka z Hradce Králové, kde vedu příspěvkovou organizaci Centrum uměleckých aktivit, která se věnuje podpoře kreativců v Královéhradeckém kraji. Mé produkční začátky sahají kamsi do plnoletosti, kdy jsem poprvé pomáhala na Open Air programu divadelního festivalu Regiony. Mám ráda lidi.

Za svůj největší úspěch považuji čestné uznání z národního kola Wolkrova Prostějova v roce 2000. Tímto letopočtem se tak ještě řadím k mileniálům, což dokládá i fakt, že jsem si koupila Air Fryer, a na milost jsem vzala pokojové květiny. Abych získala certifikát své generace čeká mne ještě naučit se péct chleba a navštívit Japonsko.

Nový výčet achajského loďstva

Tvůrčí dílna básně pozpátku? Příběh uprchlického hotelu pojmenovaného po pohádce a jednoho cvičení pospolitosti, plavebnictví a poezie v čase stoupajících hladin.

Tim Postovit v roce 2019 debutoval knihou Magistrála (Pointa), zastoupenou v antologii Nejlepší české básně. V roce 2019 získal sdílený titul mistra ČR v duo slamu. V roce 2021 vydal sbírku básní Motýlí pavilon (Host). V roce 2022 byl nominován na Cenu Václava Buriana. Působí ve spolku pro podporu charkovského dobrovolnictva Posila BAM.

Malá knihovna – velký prostor pro demokracii

Knihovna roku 2021, aneb co se stane, když začne být úspěch knihovny někomu nepohodlný. Čelíme politickému tlaku, ale nevzdáváme se. I malá knihovna může být velkým prostorem pro demokracii. A nebo ne?

MgA. Zuzana Brychtová Horecká a Mgr. Barbora Černohorská

Zuzana se kromě knihovničení věnuje grafice a Bára nově pracuje také ve Středočeské knihovně v Kladně jako edukátorka. Společně vedou od roku 2017 Obecní knihovnu J. M. Hovorky ve Statenicích jako vzdělávací a kreativní centrum obce. V roce 2021 získaly pro Statenice ocenění „Knihovna roku“ mimo jiné za zásadní ovlivnění kulturního, společenského, ale i politického dění v obci a za přispění k znovuobnovení společné činnosti venkovské komunity. V posledním roce jim však složitá politická situace v obci přináší při práci mnoho těžkých zkoušek.

Odvaha bránit demokracii jako odvaha vést dialog

Co dnes znamená bránit demokracii? A jsme toho ještě schopni/ochotni? Zamyšlení se nad situací dnešní společnosti v kontextu přesycení demokracií, absencí znalosti moderní historie, rozmlžování pravdy a chybějícího konstruktivního dialogu mezi námi.

Jan Gregar je spoluzakladatel a CEO Nerudného festu, absolvent politologie, který se zamiloval do jazzu. Jednoznačný zastánce motta organizace: „Měníme svět hudbou“. Podporovatel aktivní občanské společnosti, fanoušek francouzských sýrů a obecné lidské odpovědnosti jednoho k druhému.

Kontakty na organizátorky

Martina Wolna, 776 334 278, martina.wolna@gmail.com

Veronika Chruščová, 603 415 885, sdruk@sdruk.cz

Partneři