Kdo ve vašem profesním okolí posouvá knihovnictví dál? Kdo svými nápady, odborností a lidskostí inspiruje ostatní? Koho byste chtěli vidět oceněného – ne pro slávu, ale proto, že si to doopravdy zaslouží?
Sdružení knihoven ČR opět hledá osobnosti, které mění svět knihoven.
Může jít o inovace služeb, výjimečný projekt, celoživotní práci, badatelské počiny, technologické nebo legislativní zásluhy. Hledáme lidi, kteří jsou nejen výborní ve svém oboru, ale také oporou, inspirací a motorem změn.
Udělení Medaile Z. V. Tobolky není soutěž, ale zastavení a uznání. Je to způsob, jak každoročně nasvítit tři výjimečné osobnosti, které v daném roce zářily – a jednu, která si zaslouží vstoupit do pomyslné síně slávy českého knihovnictví.
Koho byste chtěli letos přivést do světla reflektorů?
Pošlete nám jeho nebo její nominaci. Ocenění bude předáno na konferenci Knihovny současnosti.
Ocenění se uděluje ve dvou kategoriích.
Za významný přínos k rozvoji českého knihovnictví
Uděluje se pracovníkům knihoven, jejichž činnost představuje významný přínos pro rozvoj knihovnické práce v oblasti kulturní, vzdělávací a komunitní role knihoven, a má dopad, který překračuje význam regionu.
Za celoživotní práci v českém knihovnictví
Za celoživotní nebo významný a dlouholetý podíl na rozvoji českého knihovnictví.
Nominace
Nominace můžete zasílat na e-mail tobolka@sdruk.cz nebo na adresu Sdružení knihoven ČR do 20. června 2025 (stačí sken). Došlé nominace posoudí odborná komise složená ze zástupců Sdružení knihoven ČR a Nadace knihoven.
Více informací a nominační formuláře zde.
Příběh Medaile
Medaile Zdeňka Václava Tobolky uděluje Sdružení knihoven ČR od roku 2000. Od té doby bylo předáno 144 medailí, jejichž nositelé vytvářejí pestrobarevnou mozaiku našeho oboru a jeho klíčových počinů. Za každou z nich je kus náročné práce a velká spousta inspirace.
Držitelé a držitelky jsou významné osobnosti současného českého knihovnictví jako například Vít Richter z Národní knihovny, Štěpánka Běhalová z Knihovny Muzea Jindřichohradecka, ředitel zlínské krajské knihovny Jan Kaňka, nebo Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze a čerstvě zvolený člen Rady České televize. K nejmladším držitelům se řadí Vojtěch Vojtíšek z Městské knihovny v Praze, který do knihovnictví přivádí vždy něco nového a neokoukaného.
Iniciátorem nápadu udělování medailí byl doc. Jaromír Kubíček. Podle jeho slov genezi vzniku medaile popsala Jiřina Kádnerová ve své knize Mezníky bibliografie. “Když jsem s ní a Marií Nádvorníkovou byl v září 1999 v Košicích na bibliografickém kolokviu, dostali jsme Riznerovu medaili za vklad do česko-slovenské bibliografické spolupráce. To nás v autě na zpáteční cestě z Košic inspirovalo a rozhodli jsme se pro medaili Tobolkovu,” řekl doc. Kubíček. Návrh zhotovil medailér Michal Vitanovský a v září 2000 na konferenci Knihovny současnosti se udělovaly poprvé. Ocenění je pojmenováno po Zdeňku Václavu Tobolkovi (1874–1951), kterého zná knihovnická veřejnost jako jako zakladatele Státní knihovnické školy, člověka, který prosadil knihovnictví jako studijní obor na Univerzitě Karlově.5