S čím vám může pomoci web koncepce.knihovna.cz

Web koncepce.knihovna.cz získal novou podobu. Redesign proběhl v rámci projektu Koncepce rozvoje knihoven: do knihoven a pro knihovny z grantového programu VISK1. Nová struktura webu se zaměřuje na konkrétní potřeby a nástroje, jež mohou pro svou práci využít nejen knihovníci, ale též metodici a ředitelé a ředitelky knihoven.

V průběhu roku 2020 se uskutečnila série participativních workshopů s knihovnicemi a knihovníky na různých pozicích, která vyvrcholila příspěvkem a workshopem na konferenci Knihovny současnosti (můžete si je připomenout ve sborníku, od strany 136).

Cílem workshopů bylo přijít na to, co by knihovnám nejvíce pomohlo v naplňování nové Koncepce rozvoje knihoven 2021-2027 (s výhledem do roku 2030).

Nejčastější potřeby, které by knihovnice a knihovníci mohli mít, a také množství konkrétních rad a doporučení, získaných na workshopech, najdete na webu buď ve formě nástroje (Seznam nástrojů) nebo potřeby (Seznam potřeb).

Nástroj pro sdílení know-how – jak to funguje?

„Jsme přesvědčeni, že v českém knihovnictví je velké množství know-how a zkušeností, a také víme, že knihovnice a knihovníci si navzájem rádi pomáhají a sdílejí. Nová podoba „koncepčního“ webu chce být místem, které pomůže sdílet a předávat zkušenosti, a tím v důsledku posouvat vpřed celé české knihovnictví,“ říká koordinátorka projektu Alena Tománková z Městské knihovny v Praze.

Na některých místech rozcestníku narazíte na to, že daná potřeba ještě není zpracovaná nebo daný nástroj neexistuje. Vyplněním připojeného formuláře dáte najevo svůj zájem, který můžete ještě konkretizovat. Bude to signál pro tým navazujícího projektu VISK1, že se má tématu věnovat a třeba i oslovit odborníky, kteří umí poradit. Výstup pak doplní nejen bílá místa na webu, ale může být užitečný i pro ostatní. Rozcestník se díky tomu bude postupně plnit užitečným obsahem – od knihoven pro knihovny.

Co web nabízí ředitelům a ředitelkám?

V průběhu workshopů se rychle ukázalo, že jiné potřeby v souvislosti s naplňováním Koncepce rozvoje knihoven bude mít například ředitel/ka knihovny a jiné knihovník/knihovnice v malé neprofesionální knihovně. Potřeby byly proto rozděleny podle typických pozic do tzv. person (ty se mezi sebou mohou samozřejmě prolínat, mnozí ředitelé a ředitelky jsou zároveň tahouny českého knihovnictví):

  • ředitel/ka
  • zaměstnanec/zaměstnankyně
  • metodik/metodička
  • neprofesionální knihovna a
  • tahouni (lidé, kteří svými nápady a elánem posouvají knihovnictví dopředu).

 

Persona ředitele / ředitelky v současné chvíli obsahuje tyto zpracované potřeby:

Ve vývoji jsou potřeby:

Pokud některou z těchto potřeb aktuálně pociťujete, či byste měli zájem podílet se na přípravě stránky, můžete její vývoj významně urychlit vyplněním příslušného formuláře na dané stránce.

Mentoring pro nově nastupující ředitele / ředitelky

Pro nově nastupující ředitele a ředitelky je určena stránka Jsem tu nově ředitel/ka a potřebuji se zorientovat s množstvím informací a odkazů, které by mohly do začátku pomoci.

Na workshopech se také zrodil nápad na zavedení nového nástroje v českém knihovnictví, jímž je mentoring pro nově nastupující ředitele / ředitelky. Těm by se při nástupu do funkce mohly hodit zkušenosti kolegů, kteří tuto funkci již vykonávají déle a pravděpodobně procházeli něčím podobným.

Neformálně se to již často děje, zkušení pomáhají těm nově nastupujícím z vlastního zájmu. Ukotvení této neformální aktivity jako nástroje v českém knihovnictví by však mohlo pomoci jej dále vylepšovat (například systematickou podporou mentorských dovedností) a rozšiřovat (například by nemuselo jít jen o mentoring nově nastupujících, ale i o mentoring v některých specifických oblastech a expertízách).

Pokud byste o takový nástroj měli zájem nebo byli ochotni se sami stát mentory, můžete vyjádřit svůj zájem na webu koncepce.

Podpora tvorby koncepce rozvoje knihovny

Stránka Chci vytvořit koncepci rozvoje knihovny obsahuje základní tipy, na co při tvorbě vlastní koncepce nezapomenout a upomíná zejména na nutnost provázat ji s dalšími koncepčními materiály města/obce (případně kraje či dalších resortů), zapojit do její tvorby interní tým, uživatele i potenciální uživatele knihovny a myslet na další partnery i na evaluaci.

V současné době však neexistuje systematická podpora (formou například externě vedeného procesu), která by ředitelům a ředitelkám mohla pomoci připravit kvalitní koncepci na míru knihovny, s ohledem na místní kontext a interní kapacity.

Zájem o takovou podporu můžete vyjádřit na příslušné stránce webu.

Máte jiné potřeby?

Je něco, co byste v souvislosti s naplňováním nové Koncepce rozvoje knihoven potřebovali (nebo naopak chtěli sdílet s ostatními)? Pak je tu pro vás e-mail: koncepce@knihovna.cz, kde se na vaše podněty, dotazy i připomínky těší tým navazujícího projektu: Alena Tománková, Eliška Bartošová a Lenka Hanzlíková.

Na novém designu webu koncepce.knihovna.cz se podílel Vojtěch Janoušek, který je také autorem grafické podoby brožury, shrnující obsah nové Koncepce. Obsahově web postavily Eliška Bartošová a Bára Buchtová.