Stáže v Německu

V rámci projektu česko-německé knihovnické spolupráce pořádá Sdružení knihoven ČR za podpory Česko-německého fondu budoucnosti stáže v Německu.

Téma stáže

Téma stáží koresponduje s celorepublikovým komunikačním tématem roku 2023 i roku dalšího. Je jím mediální a digitální gramotnost, téma klíčové pro knihovny i naši společnost s významným dopadem na každodenní život jednotlivců. Zkuste navštívit německou knihovnu a zmapovat, jaká zajímavá aktivita se zde v oblasti mediální a digitální gramotnosti odehrává. Popište nejen samotnou aktivitu, ale snažte se také definovat, jak by se tato zkušenost mohla přenést do českého prostředí. Případně, pokud už podobná iniciativa v České republice existuje, porovnejte ji s tím, co jste viděli v zahraničí. Jak se tato témata rozvíjejí v našich sousedních zemích? Jaké reakce a odezvy od veřejnosti tam tato témata vyvolávají?

Podmínky

  • městská veřejná knihovna do max. 25 zaměstnanců (nemusí být členem Sdružení knihoven ČR)
  • délka stáže: 7 dní (včetně cesty)
  • angličtina nebo němčina na komunikativní úrovni
  • individuální cesta (nikoliv tedy dvojice či větší skupiny)
  • povinný výstup: cestovní zpráva a návrh aktivity v tématice přenositelné do celé ČR
  • doklady k vyúčtování
  • stáž musí proběhnout do 15. 5. 2024!

Výstup projektu

Každá stáž je zakončena cestovní zprávou a popisem vybrané aktivity, jejich soubor pak bude vydán jako e-kniha k využití všem zájemcům. E-kniha bude přeložena i do němčiny.

Financování

Knihovník, který vyrazí na cestu, bude mít k dispozici 120 EUR na den, tedy částku 840 EUR. Tato mu bude převedena prostřednictvím jeho knihovny, která ji dostane na účet od Sdružení knihoven ČR a může být tedy beze zbytku využita jako náklad na zahraniční služební cestu. Knihovně samotné nebo účastníkovi tak nevznikají žádné další náklady.

Částka bude knihovně převedena na základě smlouvy (vzor níže v dokumentech).

Jak se přihlásit

Stačí vyplnit přihlášku, a to do 1. 12. 2023. Pokud bude více zájemců než míst, z doručených přihlášek budou vybrány úspěšní žadatelé (vybírat bude komise složená ze zástupců SDRUK ČR). O výsledku budete informováni do 8. 12. 2023.

Chcete vědět víc?

Nabízíme vám on-line setkání, které se uskuteční 24. 11. od 10:00. Stačí nám tady zanechat e-mail, pošleme vám link. Ze setkání bude pořízen záznam, který vám nasdílíme, nebude-li se moci zúčastnit.

A nabízíme i individuální konzultace, stačí napsat e-mail na sdruk@sdruk.cz. Neváhejte, přihlašujte se, ptejte se a jeďte!

Vaše stáž může být nejenom příležitostí k osobnímu rozvoji, ale také k přinášení nových nápadů a perspektiv do české společnosti. Získané poznatky mohou posloužit k posunu diskusí o mediální a digitální gramotnosti na vyšší úroveň. Buďte aktivní a nechte se inspirovat tím, co se děje kolem vás i ve světě!

Dokumenty:

Smlouva knihovna a SDRUK ČR