Workshopy (KKS 2024)

středa 11. 9. 2024
9:00 - 18:00
Za zelenou stěnou
(1. patro)
K21
Skleněná místnost
(1. patro)
K22

13:00 – 14:30
Jak psát wiki
(Pavel Bednařík)

14:45 – 15:45
Google Workspace (nejen) pro knihovny
(Ondřej Krupa)

16:00 – 17:30
Znáte se už s PerMoníkem? aneb Úvod do práce s nástrojem pro evidenci periodik
(Anna Vandasová, Kristýna Bařinová a Josef Ludvíček)

9:00 - 10:30
Za zelenou stěnou
(1. patro)
K21
Simultánní tlumočení do češtiny

Strategic Platform Partnerships for Sustainable Value Creation

Participants are challenged to develop their ideal future strategic platform partnerships that provide creative collaborations and valuable solutions, focusing on sustainable educational or other types of value creation by addressing potential values, societal needs, or educational challenges. The goal of this workshop is to create a paradigm in which the library is positioned as a strategic platform organization in a locally relevant context.

Strategická partnerství platforem pro udržitelnou tvorbu hodnot

Účastníci jsou vyzváni, aby vytvořili své ideální budoucí strategické platformové partnerství, které poskytne kreativní spolupráci a hodnotná řešení se zaměřením na udržitelné vzdělávání nebo jiné typy tvorby hodnot prostřednictvím řešení potenciálních hodnot, společenských potřeb nebo výzev v oblasti vzdělávání. Cílem tohoto workshopu je vytvořit paradigma, v němž je knihovna postavena jako organizace strategické platformy v lokálně relevantním kontextu.

11:00 - 12:30
Za zelenou stěnou
(1. patro)
K21
Simultánní tlumočení do češtiny

The digital building blocks of library service: access, literacy and integrity

Building on the keynote “Libraries in digital information space and democracy – a European perspective” this workshop will drill into the parts that libraries can play when services are strategically developed and user engagement placed at the forefront. The focus will be on the new digital opportunities and how the are connected to traditional physical services.

Digitální stavební kameny knihovnických služeb: přístup, gramotnost a integrita

V návaznosti na přednášku „Knihovny v digitálním informačním prostoru a demokracii – evropská perspektiva“ se tento workshop zaměří na to, jakou roli mohou knihovny sehrát, pokud jsou služby strategicky rozvíjeny a zapojení uživatelů je postaveno na první místo. Důraz bude kladen na nové digitální možnosti a jejich propojení s tradičními fyzickými službami.

13:30 - 15:00
Za zelenou stěnou
(1. patro)
K21
Simultánní tlumočení do češtiny

The Seniors in the Neighborhood Project

Mayssa Joni is an expert in initiating complex projects in Openbare Bibliotheek Amsterdam (OBA).

She established the „Project Ouderen in de Wijk“ (Seniors in the Neighborhood Project) for the Public Library.

Since 2015, I have been dedicated to working with the elderly, simply because they are so remarkable. How can we turn the challenges of an aging population into opportunities? How can we shift perceptions towards a more realistic view?

Our vision from the library offers a fresh perspective on aging. The OBA believes in personal growth until the very last breath. Keep moving, keep growing, keep marveling, until it all stops. The better you can connect with yourself, the more you can be there for yourself and others. It’s best to stay ahead of loneliness.

The OBA reaches thousands of seniors with its programs that address difficult-to-discuss themes, which become increasingly relevant as you age. Additionally, we offer a wide range of activities in the areas of digital skills, arts and culture, and unique encounters. We enjoy collaborating with other organizations and the government to connect even more seniors with each other, especially now!

Come and learn about the Seniors in the Neighborhood Project, its goals, strategy, development and partnerships.

Mayssa Joni je odbornicí na rozjíždění komplexních projektů v Openbare Bibliotheek Amsterdam (OBA).

Pro veřejnou knihovnu založila projekt „Project Ouderen in de Wijk“ (Projekt Senioři v sousedství).

Od roku 2015 se věnuji práci se seniory, jednoduše proto, jak mimořádní jsou. Jak můžeme výzvy spojené se stárnoucí populací proměnit v příležitosti? Jak můžeme změnit vnímání směrem k realističtějšímu pohledu?

Naše vize z knihovny nabízí nový pohled na stárnutí. OBA věří v osobní růst až do posledního dechu. Nepřestávejte se hýbat, nepřestávejte růst, nepřestávejte žasnout, dokud se to všechno nezastaví. Čím lépe se dokážete spojit sami se sebou, tím více tu můžete být pro sebe i pro ostatní. Nejlepší je udržet si náskok před osamělostí.

OBA oslovuje tisíce seniorů svými programy, které se zabývají těžko diskutovatelnými tématy, jež jsou s přibývajícím věkem stále aktuálnější. Kromě toho nabízíme širokou škálu aktivit v oblasti digitálních dovedností, umění a kultury a jedinečných setkání. Rádi spolupracujeme s dalšími organizacemi a státní správou, abychom propojili ještě více seniorů mezi sebou, zejména nyní!

Přijďte se seznámit s projektem Senioři v sousedství, jeho cíli, strategií, vývojem a partnerstvími.

15:30 - 17:00
Za zelenou stěnou
(1. patro)
K21

Role knihoven při mimořádných událostech aneb jak se nenechat zaskočit

Na workshopu se zaměříme na roli knihoven při velkých krizových situacích (evakuace obyvatel, teroristické útoky, požáry, nehody aj.). Knihovny se často stávají kontaktními body pro zasaženou komunitu a musejí přejít do zcela nové role.

Prozkoumáme, jak se připravit na tuto novou roli, úkoly, stres a práci pod tlakem. Představíme si také koncept tzv. Asistenčních center pomoci, která jsou součástí Integrovaného záchranného systému u nás i ve světě a ukážeme si některé zahraniční
kazuistiky.

Richard Smejkal je 15 let dobrovolníkem Českého červeného kříže, 8 let byl velitelem Ústředního krizového týmu ČČK, nyní na pozici Disaster Manager.Zúčastnil se řady
zahraničních humanitárních misí, mimo jiné roku 2014 při povodních na Balkáně, roku 2015 po zemětřesení v Nepálu, od roku 2014 se pravidelně účastní humanitárních misí na Ukrajině a po jaderné havárii ve Fukušimě se jako pozorovatel účastnil programu obnovy. V době covid-19 inicioval projekt M-72 na pomoc třinácti nejvíce zasaženým nemocnicím.

13:00 - 14:30
Skleněná místnost (1. patro)
K22

Jak psát wiki

Wikipedie a další projekty nadace Wikimedia jsou důležitou součástí mediální krajiny a zdrojem informací pro stovky milionů uživatelů denně. Wikipedie může být prostorem, kam se propíše existence vaší knihovny či organizace (máte již své heslo na české Wikipedii?), ale také vhodným nástrojem mediálního vzdělávání žáků, studentů či seniorů. Přijďte se přesvědčit o možnostech Wikipedie na workshop, který povede hlavní lektor Wikimedia ČR a manažer Programů pro partnerství, Pavel Bednařík.

Pro účast na workshopu je vhodné mít vlastní notebook či tablet s klávesnicí.

Pavel Bednařík (1980) vystudoval filmovou vědu a filozofii na Univerzitě
Palackého, od roku 2007 působí jako lektor, dramaturg, pedagog a konzultant v
oblasti filmové výchovy a historie filmu a audiovize. V rámci své profesní kariéry
působil jako umělecký ředitel Letní filmové školy a Asociace českých filmových
klubů, pedagog na FF UP v Olomouci, FAMU nebo ateliéru Audiovizuální tvorby
na FMK UTB ve Zlíně. Zaměřuje se na vztah audiovizuálních děl a ideologie a
využití filmu ve výchovně-vzdělávacím procesu. Odborně se zabývá modely
filmové výchovy v Evropě a možnosti jejich implementace v ČR, je členem
evropské Film Literacy Advisory Group a hodnotitelem projektů EACEA. Publikuje
mimo jiné v časopisech A2, Film a doba a Cinepur, spolupracoval s festivaly Jeden
svět, Letní filmová škola nebo MFDF Jihlava. V letech 2019–2023 byl předsedou
Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, spolupracuje s Národním
pedagogickým institutem a NIPOS-ARTAMA na aktivitách filmové výchovy. V
současnosti pracuje jako hlavní lektor a manažer Programů pro partnerství
spolku Wikimedia CZ.

14:45 - 15:45
Skleněná místnost (1. patro)
K22

Google Workspace (nejen) pro knihovny

Google Workspace nabízí knihovnám intuitivní a efektivní nástroje pro spolupráci a komunikaci. Obsahuje moderní aplikace, e-mailové adresy s vlastní doménou a cloudové úložiště dat. S Google Workspace zjednodušíte provoz Vaší knihovny, zvýšíte dostupnost informací a snížíte provozní náklady. Vše bez nutnosti externího IT správce. Uživatelské licence lze získat jako dar za 0 Kč. S Google Workspace se soustředíte na poskytování lepších služeb pro návštěvníky Vaší knihovny.

Ondřej Krupa
Specializuji se na digitalizaci organizací a implementaci Google Workspace, především v nestátním a vzdělávacím sektoru. Jsem certifikovaný trenér Google Workspace pro Česko a Slovensko. Pomáhám organizacím zefektivnit práci, snížit náklady a zlepšit spolupráci pomocí moderních cloudových nástrojů. Nabízím profesionální přístup, srozumitelnou komunikaci a mnoho let zkušeností. Mým cílem je hladký přechod na Google Workspace a podpora organizací v jejich digitálním rozvoji.

16:00 - 17:30
Skleněná místnost (1. patro)
K22

Znáte se už s PerMoníkem? aneb Úvod do práce s nástrojem pro evidenci periodik

Systém pro evidenci periodik PerMonik je vyvíjen ve spolupráci NK ČR, MZK a VKOL a svým uživatelům umožňuje zachytit složitou strukturu rozsáhlých periodicky vydávaných titulů především s ohledem na přítomnost regionálních mutací a mutačních vydání. Na rozdíl od současných knihovních systémů umožňuje PerMonik zápis detailních informací o periodikách a to až na úroveň strany. Workshop Vás seznámí se základním fungováním systému a hlouběji vás uvede do problematiky regionálních mutací.

Workshop povedou: Anna Vandasová, Kristýna Bařinová a Josef Ludvíček

Anna Vandasová pracuje v Národní knihovně ČR, kde se věnovala strategii digitalizace, správě Národního konzervačního fondu a od roku 2021 působí jako ředitelka Odboru správy fondů. V rámci své činnosti se věnuje řadě vědecko-výzkumných projektů především v oblasti trvalého uchování fyzických dokumentů, například tématu regionálních mutací periodik či provenienčních znaků v novodobých fondech NK.

Kristýna Bařinová od roku 2021 působí ve Vědecké knihovně v Olomouci na oddělení digitalizace, kde se věnuje zejména zpracování novodobých knihovních dokumentů regionální provenience. V rámci vědecko-výzkumného projektu IN-Prove NK ČR se v předchozích letech začala zabývat také problematikou periodických titulů, a to především výskytem regionálních mutací u rozsáhlých celostátních periodik.

Josef Ludvíček působí v Národní knihovně a od roku 2021 je vedoucím Oddělení správy Národního konzervačního fondu. Věnuje se problematice trvalého uchování fyzických dokumentů, je řešitelem řady projektů v této oblasti a v rámci nich se věnuje i problematice regionálních mutací rozsáhlých periodických titulů.