České a německé knihovny spolupracují

Mezinárodní projekt Sdružení knihoven ČR a Bibliothek und Information Deutschland

Sdružení knihoven ČR (SDRUK ČR), zástupce českých knihoven a Bibliothek und Information Deutschland (BID), zastřešující organizace německých knihovnických spolků, v letech 2022 – 2025 spolupracují na partnerském projektu. Jeho cílem je sblížit české a německé knihovnictví, usnadnit přenos praxe a know-how, propojovat jednotlivé knihovny, ale i knihovníky stážemi a studijními cestami.

Memorandum o spolupráci partnerských zemí
Konference Knihovny současnosti je jedinečnou příležitostí pro osvěžování a utužování stávajících kontaktů, a také pro budování kontaktů nových a navazování nové spolupráce. Také je to největší setkání zástupců českých knihoven. Proto bylo Memorandum podepsáno na 29. ročníku konference Knihovny současnosti v roce 2021. Vystoupila zde Dr. Sabine Homilius, prezidentka BID, která představila svou organizaci a německé knihovnictví a posléze s předsedou SDRUK ČR RNDr. Tomášem Řehákem za přítomnosti ministra kultury PhDr. Lubomíra Zaorálka memorandum podepsala.

Podpis Memoranda o spolupráci

Celý text memoranda

SDRUK ČR v Memorandu formálně zastupuje všechny 4 profesní spolky a sdružení českého knihovnictví:

Partnerství je podporováno granty Ministerstva kultury ČR z programu VISK 1. 

PREZENTACE ČESKÉHO KNIHOVNICTVÍ V LIPSKU
První velkou příležitostí partnerství byl 110. Kongres německých knihoven v Lipsku, který proběhl 31. května až 2. června 2022 (a navazuje na něj knižní veletrh). Výstupy nejen z tohoto kongresu, ale i z dalších aktivit jsou pravidelně zveřejňovány na stránce librarynextdoor.net

UŽ JSTE NA MAPĚ?

Na webu librarynextdoor.net najdete mapu, kam každá knihovna, která touží o mezinárodní kontakt, může zapíchnout svůj špendlík a může se pochlubit aktivitami, které pořádá a které by mohli oslovit potencionální zahraniční partnery, knihovny. Buďte vidět a nenechávejte si své úspěšné projekty pro sebe, třeba je jim souzeno rozrůst se do mezinárodních rozměrů. 

Informace o své knihovně můžete nahrát v angličtině nebo v češtině, české anotace budou přeloženy do angličtiny.

STUDIJNÍ CESTY A STÁŽE

Co by bylo zahraniční partnerství bez možnosti se potkat osobně. V průběhu projektu se uskutečnilo několik zahraničních cest knihovnictva z ČR do Německa, a to na národní kongresy. V roce 2022 byla početná výprava na již zmiňovaném kongresu v Lipsku, v roce 2023 se zástupci českých knihoven vydali do Hannoveru a v roce 2024 jsme se potkali v Hamburgu. V roce 2025 nás čekají Brémy. Výstupy, včetně některých prezentací, kterými jsme prezentovali české  knihovnictví, najdete na librarynextdoor.net.

Tyto početnejší výpravy fungují recipročně. Proto jsme v roce 2023 mohli přivítat početnou německou výpravu na konferenci Knihovny současnosti.

Jako keynote byla přítomna paní Ulrike Krass, která představila Německé veřejné knihovny po pandemii, na příkladu knihovny ve Freiburgu. Dvě hostky také vystoupily v bloku Young. Skupina německých knihovníků poté procestovala české knihovny, zastavila se v Krajské knihovně v Liberci, v Knihovně Ústeckého kraje, ve Vědecké knihovně v Olomouci, v Krajská knihovně Vysočina, v Městské knihovně Písek, v Městské knihovně v Praze a samozřejmě v Národní knihovně ČR a v Národní technické knihovně. Zprávu z této cesty najdete na librarynextdoor.net, ale také na stránkách Bibliothek und Information International.

Další větší „zájezd“ německých kolegů a kolegyň nás čeká na podzim roku 2024, kdy připravujeme představení akademických knihoven. 

Uskutečňují se i individuální studijní cesty, první proběhly hned v roce 2022, kdy české knihovny navštívila Lisa Rohwedder, rozhovor najdete zde. V roce 2023 tu byla Miriam Akam a Carmela Rizzuto, v roce 2024 se můžeme těšit na návštěvu Nadine Keßler a Dirka Eisengräber-Pabsta, oba se budou účastnit konference Knihovny současnosti a jejich tématem je digitální gramotnost, digitální občanství.

I z české strany se vydali knihovnice a knihovníci na zkušenou. V roce 2022 to byla Jana Fiedlerová a Martina Kožíšek Ouřadová, cesty byly podpořeny BII.

V roce 2024 jsme mohli díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti vyslat do zahraničí 6 zástupců. Tyto studijní cesty byly zaměřeny na mediální a digitální gramotnost a výstupy jsou v zveřejněny v e-publikaci, včetně doporučení na aktivity pro veřejnost.

Stejně tak za podpory fondu proběhlo pracovní setkání v knihovně ve Weidenu, jehož součástí byl i jednodenní výjezd do českých knihoven, navštívili jsme knihovny v Jáchymově, v Ostrově nad Ohří a Krajskou knihovnu v Karlových Varech, protože pohraniční knihovny jsou logickými partnery spolupráce. Sdílejí stejný prostor, znají svou historii a mohou z obou stran propojit své zkušenosti. V roce 2024 se uskuteční obdobné setkání, ale na české straně s jednodenním putováním po německých knihovnách. 

Díky Erasmus+ jsme mohli poslat ještě další dva zástupce do Německa, tito se soustředili na téma Udržitelnosti budov a vzdělávání pro veřejnost v této oblasti. 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je CS-Funded-by-the-EU_POS-1024x261.jpg.

JEDNÁNÍ PRACOVNÍHO TÝMU

Projekt sice vede Sdružení knihoven ČR, ale do spolupráce jsou zapojeny všechny spolky i jednotlivé knihovny. Tyto se pravidelně setkávají online i se zástupci německé strany. Každý, kdo má zájem, se do spolupráce může zapojit. Stačí napsat e-mail na sdruk@sdruk.cz.

Projekt ještě není u konce a můžete se do něj přidat. A spolupráce s německými knihovnami bude samozřejmě pokračovat i po skončení projektu. Vždyť jsou to knihovny odvedle.