CovidCON

  • Kdy: 8. září 2020, 9:00 – 17:30
  • Kde: Městská knihovna v Praze, Ústřední knihovna (Mariánské nám. 98/1, Praha 1)
  • Pro koho je akce: pro všechny typy knihoven, pro všechny zaměstnance
  • Cena: 500 Kč za celý den

Akce má podtitul Knihovny v čase krize a bude reflektovat situaci, ve které se ocitly knihovny v době nástupu pandemie nemoci Covid19. Ta zasáhla do fungování celé společnosti a samozřejmě i do činnosti knihoven, které procházely a stále procházejí turbulentním obdobím.

Jaké byly knihovny bez čtenářů? Jaké změny tato krize knihovnám přinesla? Naučili jsme se něco nového, posunuli jsme se? A jsme připraveni na další kolo?

REGISTRACE

Registrovat se můžete do 31. srpna, do té doby taktéž můžete svou registraci na e-mailu sdruk@sdruk.cz ZDARMA zrušit. Poté už je storno v plné výši. Faktury se vydávají po konání akce.

Rádi bychom touto konferencí nabídli prostor pro sdílení zážitků, emocí a zkušeností. Pojďme se povzbudit, vyvztekat, namotivovat, pochválit se a hlavně SE SETKAT. Ne online, ale offline, tváří v tvář, už nám to chybí.

Téma je jasné: Knihovny vs. Covid19!

PROGRAM

První vlna z první řady – 9:00 – 10:30
Po oficiálním zahájení našeho CovidCONu bude blok patřit náhledu na situaci v knihovnictví u nás i v zahraničí v čase pandemie. Nebude to ovšem přehled dat a čísel, ale osobní příběhy z hektického období, kdy bylo nutné rozhodnout, co je třeba rychle řešit, s kým a kdo to odnese. Knihovny zavřely, ale hned jak se ozvalo bouchnutí dveří, tak knihovníci začali vymýšlet, jak se dostat ke čtenářům a jak znovu otevřít. Knihovny přece patří do kritické infrastruktury státu. Nebo ne? Z osobní zkušenosti pohovoří ředitel největší veřejné knihovny v ČR a ředitel Národní knihovny ČR. A jak se chovaly knihovny v zahraničí, přiblíží ředitelka univerzitní knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Jeden za všechny …. – 11:00 – 12:30
Situace, které jsou složité, někdy dokáží vyvolat nečekaně rychlé akce a umožní zajímavá řešení, na která v době klidu nepřijdeme. Také nás nutí konečně najít odvahu k věcem, na které se chystáme už dlouho, ale ne a ne udělat ten pomyslný poslední krůček. Poslechneme si společně informace ze zákulisí projektů Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Národní knihovna spustila Kramerius VŠ, Moravská zemská knihovna pak rozjela projekty Kup knihu a Knihovny proti viru. Také se podíváme do zákulisí vysokoškolských knihoven ve shrnutí, které připravila AKVŠ. Celý blok uzavřou výsledky průzkumu aktivit knihoven v době koronakrize.

Knihovny aneb Služby všeho druhu – 13:30 – 15:30
Mozaika ne zcela obvyklých služeb, které knihovny začaly poskytovat v době svého uzavření.

Jak se do lesa volá, když se z lesa nic neozývá, nebo ozývá? – 16:00 – 17:30
Jakým způsobem a jakými prostředky jsme v době krize komunikovali v knihovnách nejen směrem k uživatelům, ale i ke svým zaměstnancům si klade za cíl zjistit blok s podivným názvem „Jak se do lesa volá, když se z lesa nic neozývá, nebo ozývá?“ Poněkud deformované přísloví chce nastavit zrcadlo problematice krizové komunikace v knihovnách, která často kvůli překotnosti změn nemohla počítat se žádnou zpětnou vazbou. Vybraní panelisté z Městské knihovny v Praze, Moravské zemské knihovny v Brně, Knihovny Třinec a Městské knihovny v Táboře nám přiblíží, jak se s tímto nezvyklým a nečekaným stavem vypořádali.

Podrobnější program najdete v odkazech anotací bloků.

Ale máte-li příběh, zážitek či zkušenost z knihovny, kterou chcete sdílet s ostatními, dejte nám vědět (sdruk@sdruk.cz), zapojíme vás do programu.